100% bio organická bavlna

Co byste měli vědět

Zabývali jste se někdy otázkou, z čeho se skládají běžné menstruační vložky? Vrchní vrstva, která je v přímém kontaktu s tělem je obvykle vyrobena z viskózy nebo propylenu. Uvnitř můžeme nalézt absorpční pudry, měnící tekutinu na gel nebo celulózu. Pro větší bezpečí je spodní vrstva z nepropustného plastu. Ale právě díky igelitu a propylenu nemůže pokožka dýchat, zvyšuje se vlhkost a 5 – 10x podpoří prostředí pro množení baktérií. Další zdravotní problém představuje chlór, kterým jsou konvenční vložky i tampóny běleny a který uvolňuje Dioxan. Jeli tělo dlouhodobě vystavováno účinkům této látky, může v případě citlivých osob dojít k hormonální nerovnováze, potlačení činnosti imunitních buněk nebo může dokonce negativně ovlivnit plodnost ženy a podpořit vznik vývojových poruch. Opakované vystavování těla dioxinu, který má schopnost se hromadit v těle, může i podstatně zvýšit riziko rakoviny. Nemluvě o tom, že pozůstatky chloru působí stejně dráždivě a vysušují.

Naopak hygienické pomůcky z bio bavlny jsou vysoce prodyšné, plně přizpůsobivé a kompatibilní s pH pokožky. Bio bavlna přirozeně saje, je jemná, měkká a nedráždí, což spolu s pocitem spolehlivosti, čistoty a svěžesti patří mezi vlastnosti, které její uživatelky vysoce oceňují. Bio hygienické potřeby ze 100 % bavlny jsou doporučeny ženám, které řeší problém s podrážděním pokožky, se svěděním, s nevhodným bakteriálním prostředím nebo dokonce vaginálními mykózami a také všem ženám, které chtějí těmto problémům předcházet.

Konvenční vs. ekologické

Konvenční vložky a tampóny:

 • jen tak neprotečou, jsou parfémované a mají vysokou savost
 • obsahují umělé hedvábí (tzv. rayon), jehož vlákna se mohou uvolnit a zůstat v pochvě, kde dělají velké potíže (záněty, alergické reakce atd.)
 • obsahují polyakrylové absorbenty (tzv. SAP = super absorbent powders neboli superabsorbující prášky), které narušují přirozené pH a mohou způsobovat podráždění pokožky či sliznice
 • v jejich výplních se může skrývat dřevitá vlna
 • jsou bělené chlórem, což v nich zanechává malé, ale neopomenutelné množství toxického dioxinu
 • nejčastěji jsou vyráběné z “nebio” bavlníku a ten je plný pesticidů a herbicidů
 • vložky jsou “jen” přikládány na tělo, tampóny se však vkládají dovnitř, kde jsou v přímém styku se sliznicí
 • používané látky mohou být testovány na zvířatech

Ekologické vložky a tampóny:

 • mají dostatečně vysokou savost a nejsou parfémované ani napuštěné látkou neutralizující zápach
 • pokud jsou vyrobeny z biobavlny, neobsahují žádné pesticidy ani herbicidy, další složkou jsou kukuřičná vlákna
 • neobsahují žádné chemické látky, absorbenty a další nebezpečné látky, nejsou běleny chlórem, maximálně peroxidem vodíku
 • nejsou testovány na zvířatech a neobsahují ani žádné živočišné složky
 • Přemýšlíme o tom, co jíme, přemýšlíme o tom, co pijeme. Snažíme se vyhýbat smogu, prachu, chodíme do přírody. Naše kůže je největší kontaktní orgán, který máme, proto si zaslouží maximální péči. A v intimní oblastí o to více.

Proč Bio Bavlna

Bavlna vs. Biobavlna v hygienických pomůckách

Bavlna je jedním z nejúžasnějších darů přírody. Je to dokonalý přírodní absorbent: nasákne tekutinu až do dvacetinásobku své váhy. Je jemná, měkká, hebká, nikdy Vás nepoškrábe. Je dokonale prodyšná a nebrání pokožce dýchat. Její pH je kompatibilní s pH pokožky.

Produkty Organyc jsou skvělé pro Vás, ale i pro přírodu: pěstování bavlny v BIO kvalitě nezatěžuje životní prostředí zdaleka tolik, jako konvenční. Běžně pěstovaná bavlna zabírá necelá 3 % ze světově obdělávané půdy, ale spotřebuje zhruba 25 % všech insekticidů a 10 % všech herbicidů vyrobených na světě, je nejvíc postřikovanou rostlinou světa. Při pěstování bavlny se používají chemikálie zakázané při pěstování plodin a bavlna je zpracovávána za použití dalších toxických látek, z nichž část ve vláknech zůstává a dostává se do kontaktu s pokožkou či dokonce se sliznicí. BIO certifikace zaručuje, že jsou plodiny pěstovány a sklízeny podle přísných, bezpečných pravidel.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram