Organický svět

Zdravě pro Vás a životní prostředí

Bavlna je hojně využívanou plodinou, její pěstování a zpracování je ale velmi problematické, převážně pak z hlediska ochrany životního prostředí a zdraví člověka. Bavlník vyžaduje ke své produkci specifické podmínky k životu, většinou se proto pěstuje v zemích třetího světa, kde však neplatí tak přísné normy jako ve vyspělých státech Evropy nebo USA. Zároveň jde o velmi choulostivou plodinu snadno podléhající škůdcům a na její pěstování tedy připadá až 16 % celkové světové spotřeby pesticidů, přestože zabírá jen 2,5 % zemědělské půdy. Kromě masivního používání pesticidů a umělých hnojiv je v konvenčním pěstování povoleno GMO. Před sklizní se bavlníková plantáž postřikuje chemickými defolianty, které zbaví rostlinu listů a tím se usnadní sklizeň.

Při následném zpracování vláken se chemické látky do jisté míry vymývají, zároveň je však použita řada dalších nebezpečných látek, jako například chlór pro bělení. Naopak Bio bavlna je pěstována bez použití chemických postřiků a hnojiv. V boji proti škůdcům se používají přírodní insekticidy a různé přírodní postupy, například vysazení určitých plodin a výskyt jejich přirozených nepřátel. Sběr květů často probíhá ručně nebo šetrnějším způsobem a bez použití chemických látek na defoliaci rostlin. Pod kontrolou je celý proces výroby, od pěstování rostlin, sklizně až po jejich zpracování.

Přijatelný pro životní prostředí

Všechny výrobky ORGANYC procházejí přísnými klinickými i dermatologickými testy a splňují ekologickou certifikaci EcoCert GreenLife, BIO ICEA (Institut pro etickou a ekologickou certifikaci) a Soil Association. Produkty ORGANYC jsou 100 % rozložitelné a kompostovatelné, stejně jako většina jejich obalů. Tím značka ORGANYC výrazně přispívá ke zdravějšímu životnímu prostředí. Spodní část vložek a sáčky jsou vyrobeny z plně rozložitelných a kompostovatelných polymerů kukuřičného škrobu. Krabičky jsou z recyklovaného papíru. Konvenční vložky nejsou ekologicky zcela rozložitelné, často jsou baleny v několika obalech a navíc je energeticky velmi náročná jejich výroba. Lze je vyhodit pouze do směsného odpadu. Ekologické vložky z biobavlny jsou oproti tomu kompostovatelné, protože nejsou zatížené umělými a chemickými látkami a jejich výroba zatěžuje životní prostředí výrazně méně. Firma Corman, výrobce Organyc, ze svého zisku dlouhodobě podporuje charitativní projekty Crimson Movement a Heathy Child Healthy World.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram